Rzeczy, które ciężko wytłumaczyć #parapsychologia cz. 1

Hello!

Tytułem wstępu warto napisać o tym, że #parapsychologia to jedna z gałęzi psychologii; dziedzina zajmująca się badaniem rzeczy o profilu zjawisk psychicznych. Zjawisk wywołanych przez działanie tajemniczych sił, które (rzekomo) bardzo często swoje źródło znajdują w umyśle ludzkim.

Wiele słyszy się o rzeczach trudnych do wytłumaczenia, prawda? O jasnowidzach, którzy bardzo często są trafni w swoich porównaniach, o „cudownych” uzdrowieniach, które nastąpiły dzięki magicznej sile uzdrowiciela czy też o osobach posiadających umiejętność zwaną prekognicją – przewidywanie wydarzeń z przyszłości. Wielkimi krokami zbliża się do nas Halloween (choć nadal sądzę, że u nas w Polsce jeszcze trochę brakuje by stworzyć naprawdę klimatyczne Halloween bliskie temu ze Stanów Zjednoczonych) więc pomyślałem, że taki „dziwny” i być może ciekawy dla niektórych temat to dobry pomysł.

Czy pies wyczuwa gdy właściciel wraca do domu?

No właśnie… jak sądzicie? Osobiście widziałem na youtubie mnóstwo filmów w których to przysłowiowy „pancio” wraca do domu, a gdy otwiera drzwi pierwszą rzeczą jaką widzi jest czekający przed drzwiami pupil. Jak można to wytłumaczyć? Albo jeszcze inne zjawisko również dotyczące psów i wielokrotnie udowodnione. Dlaczego psy zaczyna głośno szczekać i wyć dokładnie o tej samej godzinie w której ich właściciel miał wypadek? Czy to świadczy o tym, że zwierzęta mają i co więcej korzystają z mocy „szóstego zmysłu„?

W książce „Paranormalność. Dlaczego widzimy to czego nie ma?” autorstwa Richarda Wisemana przeczytałem o pewnym biologu (Rupert Sheldrake), który wziął pod lupę tego typu sprawy i zaczął przeprowadzać naukowe eksperymenty. Naukowiec przebadał ponad 500 psów, a rezultaty były zaskakujące! Według Sheldrake’a na 100 psów aż 78% z nich wyczuwa powrót swojego „pancia”. Zaskakujące, prawda?

 

Siły nadprzyrodzone!

Łamanie łyżek i widelców siła umysłu? Pamięć fotograficzna? Człowiek lód i wiele, wiele innych przykładów, które jak się okazuje nauka może potwierdzić. Żeby nadmiernie nie przynudzać pozostawię po prostu linki do filmków, które musicie obejrzeć (wystarczy kliknąć w imię i nazwisko by oglądnąć).

  • Stephen Wiltshire – człowiek, który w wieku trzech lat został zdiagnozowany jako osoba cierpiąca na autyzm na dzień dzisiejszy słynie z rysowania szczegółowych widoków miast na których panoramę spoglądał jedynie… kilka sekund. Robi wrażenie!
  • Wim Hof – można opisać go dwoma słowami: człowiek lód. Dzięki opanowaniu techniki medytacji Wim potrafi przesiedzieć w lodowatej wodzie nawet 2 godziny, a temperatura jego ciała nie zmienia się o nawet jeden stopień! Nauka to potwierdza, ale… czy jest ktoś kto potrafi to logicznie wytłumaczyć? o.O
  • Uri Geller – i dobrze „znana” wszystkim psychokineza, a raczej nie dobrze znana tylko wiele o niej słyszymy. Człowiek zaginający siłą swojego umysłu różne ciekawe metalowe elementy. Wierzycie w to czy sądzicie, że to na pewno fake? Napiszcie o tym w komentarzu! 🙂

I tak moi drodzy dobiegamy do końca dzisiejszego wpisu. Mam wielką nadzieję, że sprawdziliście te 3 filmy i zachęcam do dzielenia się przemyśleniami w komentarzach. Jeżeli seria będzie miała pozytywny odbiór to oczywiście nie zabraknie kolejnych części tego typu.

Tym razem bez „piosnki” na koniec.

Mr. Positive

3 thoughts on “Rzeczy, które ciężko wytłumaczyć #parapsychologia cz. 1”

  1. Coraz bardziej słychać o różnych zjawiskach, które dzieją się nie wiadomo skąd… Ciężko mi uwierzyć w nie. Być może to jest tylko wytwór wyobraźni ludzi i legenda stworzona na te potrzeby…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *